Šrotas metode

Šrotas metode skoliožu terapijai, oriģinālvalodā – Skoliosetherapie nach Katharina Schroth (SIR®)

Katarīna Šrota, dzimusi 1894. gada 22.februārī Drēzdenē, Vācijā, pati cieta no vidējas pakāpes skoliozes un tika nēsājusi metālisku korseti līdz brīdim, kad saprata, ka ir jābūt funkcionālākai terapijai viņas problēmai.

Iedvesmojoties no balona, viņa spoguļa priekšā sāka koriģēt savu elpošanu – ieelpojot krūšu kurvja „iekritušajās” vietās un izelpojot prom no deformācijām. Viņa sāka specifiski koriģēt savu stāju, veicot pārkorekciju pretēji jeb spoguļattēlā savai mugurkaula un rumpja deformācijai. Katarīna Šrota saprata, ka ķermeņa posturālā kontrole (jeb stāja, ko ieņemam dažādās pozās attiecībā pret gravitāciju) mainās, ja mainām posturālo uztveri.

Kopš 1921.gada šī jaunā terapijas metode ar specifiskām posturālām korekcijām, elpošanas paternu korekcijām un posturālās uztveres korekciju tika veikta trīs mēnešu rehabilitācijas kursā nelielā, viņai pašai piederošā institūtā Meisenā. Trīsdesmito gadu beigās un četrdesmito gadu sākumā Katarīnu Šrotu skoliožu terapijā sāka atbalstīt viņas meita Krista Šrota.

Pēc Otrā Pasaules kara, Katarīna Šrota un viņas meita pārcēlās uz dzīvi Rietumvācijā, kur Zobernheimā atvēra nelielu institūtu. Laika gaitā institūts auga līdz klīnikas apmēriem, kad vienlaicīgi uz sešu nedēļu kursu spēj uzņemt vairāk nekā 150 stacionāros pacientus. Astoņdesmitajos gados institūts tika nosaukts par Katarīnas Šrotas klīniku. Šai laikā tika sākti pirmie zinātniskie pētījumi terapijas efektivitātes noskaidrošanai. Pirmais prospektīvais kontrolētais pētījums tikai veikts laika posmā 1989-1991. gads.

Šobrīd rehabilitācijas laiks un pacientu loks ir mainījies un korsetes ir būtiski attīstījušās, nodrošinot augstāko terapijas drošumu.

Riska grupas pacientiem korsetēšana ir būtiskākais elements. Šrotas metode šobrīd apvieno terapijas vecās oriģinālās metodes (trīsdimensionālā terapija ar posturālo korekciju, koriģējošo elpošanu un koriģētu posturālo uztveri) kombinācijā ar jauniem elementiem (sagitālās korekcijas, ikdienas aktivitāšu veikšanas korekcijas un empīriskā mācīšanās).

Šrotas terapiju praktizēt drīkst TIKAI terapeiti ar attiecīgo sertifikātu.

Baltijā šobrīd reģionālā kursu pasniedzēja ir Zane Rožkalne.

Informācija par apmācībām:

Avots (oriģinālvalodā)

Saites uz zinātniskiem pētījumiem par Šrotas metodi, skoliozi un korsetēšanu: